Historia obchodów Święta Ludowego  sięga początku wieku XX, a dokładnie 1904r. Początkowo obchodzono je w rocznicę Bitwy pod Racławicami, a w 1926 roku na I Kongresie Tworzącego się Stronnictwa Chłopskiego podjęto uchwałę o czczeniu Święta Ludowego w dzień Zesłania Ducha Świętego (Zielone Świątki). Dokonanie się zjednoczenia istniejących partii chłopskich na Kongresie w 1931 roku w jedno wspólne Stronnictwo Ludowe spowodowało przejęcie dotychczasowych tradycji ludowych i ich prawne usankcjonowanie. Dotyczyło to także uznania Zielonych Świątek jako Święta Ludowego.

Tradycyjnie, jak w każde Święto Ludowe członkowie Polskiego Stronnictwa Ludowego z powiatu ciechanowskiego spotkają się w miejscach upamiętniających Przywódców Ruchu Ludowego , aby oddać hołd i złożyć kwiaty oraz wziąć udział w  zielonoświątkowej mszy świętej.

Wszystkim mieszkańcom wsi i miasta, rolnikom, ludowcom, seniorom  i weteranom Ruchu Ludowego, składamy z racji tego święta  najlepsze życzenia, aby mogli cieszyć się owocami swojej pracy, umieli odróżnić „ziarno od plew” i zawsze byli ostoją  i fundamentem wartości niezniszczalnych, wiary ojców naszych i umiłowania Ojczyzny.

Program uroczystości:
15 maj 2016
- niedziela, godz. 10.00 - złożenie kwiatów pod pomnikiem Wicentego Witosa w Ciechanowie, ul. Witosa

15 maj 2016 – niedziela, godz. 10.30 - złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową Dowódców Batalionów Chłopskich  w Ciechanowie, ul. Batalionów Chłopskich

15 maj 2016 – niedziela, godz. 11.00 - złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową Tomasza Klonowskiego w Sokołówku.

16 maj 2016 – poniedziałek, godz. 17.00 w kościele  Św. Tekli (klasztorek) w Ciechanowie. 

Msza odprawiona będzie w intencji Ruchu Ludowego, o  pomyślność pracujących na roli, o dobre plony i pomyślne zbiory oraz w 30 rocznicę śmierci Śp. Henryka Frejnika wieloletniego Prezesa Stronnictwa.

16 maja 2016 roku, godz. 18.30 – złożenie kwiatów na grobie Śp. Henryka Frejnika na cmentarzu komunalnym w Ciechanowie przy ul Gostkowskiej.


Serdecznie zapraszamy wszystkich do udziału w uroczystościach oraz wspólnej modlitwy.

Elżbieta Szymanik
Prezes Zarządu Miejskiego

Sławomir Morawski
Prezes Zarządu Powiatowego

PSL w Ciechanowie  PSL w Ciechanowieadministrator serwisu

stat4u